Report this app

Kitap Hakkında Bilgiler!

Verimli Topraklar Üstünde Kitap Açıklaması

Verimli Topraklar Üstünde
Toplumsal gerçekçi edebiyatın öncü isimlerinden olan Orhan Kemal, Verimli Topraklar Üstünde’de Türk toplumunun bir dönem yaşamış olduğu zorlukları tüm yönleriyle kaleme alıyor. İş bulmak suretiyle Orta Anadolu’dan yola çıkıp Çukurova’ya gelen üç arkadaşın öyküsünü mevzu edinen kitap, geçim kaygısının yeri vardığında insanoğlunun karakterini değiştirebilecek kadar güçlü olabileceğini gözler önüne seriyor.
Güçlük ve Acılarla Şekillenen Hayatlar
Birbirine komşu evlerde yaşayan İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali, geçimlerini sağlayabilmek suretiyle memleketleri Sivas’tan yola çıkarak Çukurova’ya geliyor. Şehir yaşamından bihaber olan bu üç arkadaşın, asla tanımadıkları bu yerde iş bulmaları düzgüsel olarak ki kolay olmuyor. Fakat tüm zorluklara karşın bir fabrikada işe girmeyi başarıyorlar ve aslolan hikayeleri de bundan sonrasında başlıyor. Artık mesele yalnızca para kazanmak değil, onurlu bir halde hayatta kalmayı başarabilmek oluyor. Naturel ne kadar mümkünse…
Orhan Kemal, Verimli Topraklar Üstünde ile toplumsal gerçekçi türe örnek gösterilecek bir yaratı ortaya koyuyor. Yazar; kitabının kurgusunda geçim kaygısına, bu kaygının getirmiş olduğu hırslara, köy ile şehir yaşamı arasındaki uçuruma ve insan enerjisini aşan emek harcama koşullarına önemli bir yer veriyor. Ve bu sayede bir devrin acımasız gerçeklerine de parmak basıyor. Bununla birlikte yazar, tüm bu koşullar içinde erdemlerine sahiplenen muntazam bir insan olarak yaşamı sürdürmenin zorluğuna dikkat çekerek, toplumsal psikolojiye dair önemli yorumlarda da bulunuyor.
Bunu Biliyor Muydunuz?
Orhan Kemal, edebiyatla ilgilenmeye başladığı ilk yıllarda daha oldukca şiire yönelmişti ve pek oldukca şiir kaleme alıyordu. Kendince bu türde başarıya ulaşmış olduğuna inanan yazar, bigün fanatik olduğu Nazım Hikmet ile tanıştı. Ve sanatçının edebiyat yolculuğu bu tanışmanın arkasından tamamen değişti.
Orhan Kemal’in yazdığı şiirleri iğrenç olarak nitelendiren Nazım, ona bir süre gönüllü öğretmenlik etti ve bu sürede düzyazıyı da denemesini önerdi. Sonucunda Orhan Kemal’in düzyazı mevzusundaki başarısını gören Nazım, ona bundan sonrasında kesinlikle düzyazıya yönelmesi mevzusunda ısrar etti. İşte bu sayede Türk edebiyatı, Orhan Kemal şeklinde başarıya ulaşmış bir romancıyı kazanmış oldu.
En Sevilen Kitaplara Derhal Şimdi Haiz Olun!
Türk edebiyatının usta isimlerinden Orhan Kemal’in kaleminden çıkan Verimli Topraklar Üstünde, kütüphanelerde kesinlikle bulunması gereksinim duyulan kitaplar içinde içeriyor. Siz de bu kitaba sepete hususi fırsatlar ve süratli kargo seçeneği ile haiz olmak için derhal sipariş verin!
Verimli Topraklar Üstünde PDF E-Kitap

Facebook comments