Report this app

Kitap Hakkında Bilgiler!

Jose Saramago – Körlük Hakkında

Distopik eserlere ilgi duyanların elinden düşmeyen Körlük, yayınlandığı günden bu yana adından söz ettirmeye devam etmekte. Portekiz’ asıllı kitap yazarımız José Saramago’ya 1998’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran yapıt, mevzusuyla epey zekice kurgulanmış hikayeleriyle de öne çıkıyor. Devrin liberal demokrasi anlayışına bir eleştiri mahiyetinde kaleme alınan yapıt, insanların gitgide bencilleşip hadiseler karşısında duyarsızlaşmasını bir körlük metaforu çevresinde işliyor. Baştan sona luk uyandırıcı olayların birbirini takip etmiş olduğu yapıt, sizi de derinden sarsacak. kuvvet ve güç eserlerinin kişilerde uyandırdığı vahşeti sunan bu kitap karşısında, bugünün toplumlarını düşünmeye başlayacaksınız. Kim bilir; hatta insanlığın sonunu, gitgide duyarsızlaşan insanlığın sonunu bizzat getirecektir.

 

Körlüğün Getirmiş olduğu Kaostan Doğan Yeni Bir Seviye…

 

Vakalar, adsız bir ülkenin adsız bir şehrinde geçer. Zira, bireylerin kim olduğu önemsizdir. Bigün otomobili ile ışıklarda duran adsız bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken ansızın körleşir. Sadece bu bayağı bir amalık değildir. Şundan dolayı gözleri karanlığa değil, aydınlığa şu demek oluyor ki beyaza bürünür. Ne gerçekletireceğini şaşıran adam, doğruca hastaneye harcama. Körlük maalesef bulaşıcıdır. Kendisini muayene eden doktor dahi bundan nasibini alır. Derken, bu hastalık tüm kenti tesiri altına almaya adım atar. Hükümet eğer körleşen halkı hapishaneden bozma bir yerde koruma altına alırlar. İşler buradan sonrasında değişmiş olur. Şundan dolayı hükümet, hastalığı denetim altına alamamaktadır. Her geçen gün çoğalan kör adedi, karantinadaki nüfusu artırmaktadır. Bu eğer güç dengelerinde değişime yol açacaktır. Karantina bölgesinde çeteler oluşmaya adım atmıştır bile. Halktan para koparan bu serseriler, insanları öldürmekte ve onlara saldırı etmektedirler. Tüm bu tarz şeyleri yakından izleyen eğer hekimin karısıdır. Körlük hastalığına yakalanmayan tek kişi bu kadındır. Eşini tek koymamak için kör taklidi yaparak hapishaneye girmiştir ve buradaki tüm vahşete şahitlik etmektedir. Körlük adlı Kitabınız PDF E-Kitap indir seçeneği ile anında bilgisayarınıza indirin ve okumaya başlayın.

 

Bigün, hapishanede çıkan yangın neticesi insanoğlu karantina yerinden kaçmayı başarmışlardır. Bundan sonrasında ülkede kör olmayan kimse kalmamıştır. Yeni bir düzenleme yaratmalı ve bu düzene ayak uydurmayı başarmalıdırlar. Peki, fakat iyi mi? Körlük adlı Kitabınız PDF E-Kitap indir opsiyonu ile derhal bilgisayarınıza indirin ve okumaya başlayın.

Fazladan Informasyon

José Saramago’nun 1995 senesinde değindiği Körlük, görmüş olduğu ilgi karşısında beyaz perdeye de uyarlanmıştır. Filmin gişeye girmesi eğer kitabın gösterim tarihinden tam 13 yıl sonrasında, şu demek oluyor ki 2008 senesinde gerçekleşmiştir.

Uykunuzu açacaklar Romanlar

Facebook comments