Ayşe Kulin Adı Aylin PDF E-Kitap
5

Ayşe Kulin Adı Aylin PDF E-Kitap

Tüm bilgiler
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 oy kullanılmış, ortalama: 5,00)
Loading...
  • Yazar Ayşe Kulin
  • Tür Kitap Roman
  • Yayınevi Everest Yayınları
  • Yıl 1997
  • Sayfa 398

Adı Aylin Kitabı Hakkında

Olay, 1995 yılında bir Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve çevrede nasıl öldüğüne dair hiç kanıt yoktu. Hırsızın hışmına uğramış değildi. Bir katille dövüşmemişti. Kıyafeti dağılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları dahi kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, gerçeküstücülük alamayacağı bir sebeple kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, eğim aşağı inik, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılmış durmuştu. Aylin, arabanın altına çaprazvari girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde tuvalet bir gri döpiyes, yakasında yarım ay şeklinde bir elmas takı, elinde yüzüğü vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün evvel, Salı gecesi ölmüştü. Ayşe Kulin Adı Aylin PDF E-Kitap seçeneği ile anında bilgisayarınızda ve okumaya başlayın.

Türkiye’nin tartışmasız en meşhur kitaplarından biri olan bu eser, özel bir insandan ABD ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı…

Kirabın Özeti:

Lise senelerinde uzun endamlı ve zayıf bir kız olan Aylin zaman içinde güzelleşmiştir . Bir- gün Esma teyzesinin daveti üstüne Paris’te bir otelde buluşurlar.Otelde prens olduğu söylenen bir Arap’la tanışır ve bu tanışmanın nihayetinde prensle haşmetli bir yaşantı için evlenir, prenses olur. Ancak herşey düşündüğü gibi gitmez.Prens Senusi şark kültürü ile yetiştiği için birtakım davranışları,batı kültürü ile yetişen Aylin’e ters gelmektedir. gün geçtikçe kahramanımızın özgürlüğünü kısıtlar. Evliliği büyük bir kaçışla son bulur. Yaz nihayetinde Aylin, ablası Nilüfer’le Cenevre’ye masraf. Yaşamının ideali olan tıp okumaya karar verir ve büyük uğraşlar sunarak Neuchatel Üniversitesi’ne kayıt yaptırır. Okulun ilk senelerinde hayatında çok büyük farklılıklar yapar, ihtişamlı hayatından sıyrılır, yalın bir talebe olur. Tek amacı olan tıp fakültesini bitirmek için çok çalışır, sonrasında fizik ve kimya derslerinde yardım eden Jean-Pierre ile evlenir. İki öğrencinin bu evliliği zaman içinde Aylin’in dış görüntüsünü muhtemel epey iç dünyasını dahi değiştirecektir. Aylin Jean-Pierre ile birlikte yaşadığı günlerde tıp bilimsel ile yakından tanışıp ufkunun penceresini,o vakte kadar hiç bilmediği yesyeni bir dünyayı ardına kadar açacak, ardı sıra koştuğu reel zenginliğin dış dünyanın haşmetli vitrinlerinde değil de insanlığın iç dünyasında bulunduğunu öğrenecektir. Ayşe Kulin Adı Aylin PDF E-Kitap seçeneği ile anında bilgisayarınızda ve okumaya başlayın.

 

Okul nihayetinde Jean-Pierre Nos Alamus’taki nükleer soruşturma merkezinden geri çeviremeyeceği bir öneri alır. Aylin de New Rachel Hospital Medical Center’dan öneri alır ; onların birbirlerine karşı olan yükümlülükleri bundan sonra biter, müşterek ömürleri bir yol ayrımına girer. Ellerinde bu evlilikten altı senelik dayanıklı bir dayanışma ve derin arkadaşlık hisleri ile hıncahınç gençlik anıları kalır sadece.
Aylin çok öneme aldığı bu işine büyük bir heyecanla başlar. New Rachel’de tanıştığı Afganistanlı genç meslektaşı Azim’in karısı 11 yaşından beri dostu olan Zeynep Tarzı menfaat. Aylin, Zeynep ve Azim ile gittiği Afgan sefahati kokteylinde Paswak ismindeki Birleşmiş Milletlerin Afgan esiri ile tanışır. Paswak başı tabi olduğu durumda Aylin ile arasında romantik bir bağ oluşmuştur. Aylin o senesi aklı beş karış havada geçirir. Bütün vakitlerini birlikte geçirirler. Paswak’ın bu nedenden evvela Wall Dame’nin Birleşmiş Milletler umumi sekreterliğine sonrasında 1974 senesinde Hindistan sefirliğine tayini çıkmıştır.

Aylin kaderin ağlarını onlar için gittikçe daha çileli iplerle örmekte olduğunu nihayet görmeye başlar; ya sevdiği adamın peşinde dünyayı adım adım dolaşacak yahut mesleğini ön plana alacaktır. Tam meslek adına bunları yapmaya değmez dediği anda hastanede psikiyatri bölümü şefliğine terfi eder. Sonunda Aylin’in sağduyusu aşkına galip gelir. Aylin gönlü yaralı bar kuşunu çok kısa bir süre oynar, sonra toparlanır ve işinin başına döner. Arkadaşı Azim’in yardımıyla kendi meslektaşı olan Michel Radomisli ile tanışır. Michel’i çok çarpıcı bulmadığı durumda nikaha gidecek ilk tohumları Michel’in evinde atarlar. Daha sonra bu beraberlikte çok fazlaca bir istekle çocuk sahibi olmak isteyecektir. Aylin’in bu arzusuna karşılık Michel dinine ve geleneklerine çok tabi olduğunu çocuklarının israil gelenekleriyle yetiştirilebileceğini söyler ama Aylin bunu dahi problem etmez, dinini değiştirmeyi göze alır. Ona göre kişileri, ırklarına ve dinlerine göre ayırmak çok hatalıdır. Ona göre ademoğlu, ademoğlu olduğu için çok değerlidir. Onun ademoğlu sevgisini bir din yahut soy engelleyemez. Kahramanımız evladının olma isteğinden altı tane çocuğunu düşük yaparak kaybettikten sonra vazgeçecektir.

Uykunuzu açacaklar Romanlar

 

Yapılan Yorumlar
Ayşe Kulin Adı Aylin PDF E-Kitap için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar
Menüyü Kapat
Menü