İskender Pala – Od PDF E-Kitap
4.2

İskender Pala – Od PDF E-Kitap

Tüm bilgiler
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (5 oy kullanılmış, ortalama: 4,20)
Loading...
  • Yazar İskender Pala
  • Tür Kitap Roman
  • Yayınevi Kapı Yayınları
  • Yıl 2012
  • Sayfa 361

OD: Derinlerde Yanmak İster misiniz?

İskender Pala, Od isimli romanında yüzyıllardır gönüllerdeki konumunu koruyan Yunus Emre’yi başkahraman olarak okuyucuya sunuyor. Eserde, ilahi aşkı en sade durumuyla dile getirerek kalpleri fatih Yunus Emre’nin yaşamı kurguyla harmanlanıyor. Hayatından belli kesitleri kendi ağzından izah eden Yunus Emre, okuyucunun gönlündeki “od”u yüzyıllar sonra yineleme alevlendiriyor.

Divan edebiyatı işin ehli olan İskender Pala, meydana koyduğu her eserde olduğu gibi bu eserde de başarılı olmasını sürdürüyor. Yalın ve kesintisiz dili ile neşeli bir okuma sunarken, tasavvuf izleri taşıyan üslubuyla naif bir ifade sağlıyor. Bununla beraber sahip olduğu bilgi birikimini de komplonun arasına serpiştirerek eseri daha dahi dikkat alımlı duruma getiriyor. İskender Pala – Od PDF E-Kitap seçeneği ile anında bilgisayarınızda okumaya başlayın.

“Bizim Yunus”

Yunus Emre, 13’üncü yüzyılın son çeyreğindeki zorlu koşullar içinde parlamış bir kıymet olarak karşımıza geliyor. Hayatı ile ilgili az sayıda bilgiye sahip olunsa dahi Türk halk edebiyatına tesiri ve tasavvuftaki yeri yüzyıllardır önemini korumaya devam etmekte. Kendine saf üslubuyla icra ettiği eserleri, döneminin tekke şiiri geleneğine yeni bir solmuş getiriyor. Onun gittiği yol, Hacı Bektaş ile de kesişiyor. Fakat asıl ruhani derinliğe şeyhinin eşiğine girmesiyle başlıyor. İskender Pala – Od PDF E-Kitap

İskender Pala

Od ile birlikte Yunus Emre’yi bütün yönleriyle okuyucuya tanıtıyor. Bunu yapar iken ara sıra şairin şiirlerinden de etkilenerek kitabın içtenliğine güzellik katıyor. Okuyucu, kitabın esasen sonuna Yunus’la beraber ıstırap çekiyor, mücadele ediyor ve ilahi aşkın rahatını yüreğinde hissediyor.

Od, Yunus Emre’nin sıkıntılarla geçen zamandaki arama çabaları ve içsel yolculuğunu aktarıyor. Yunus evvela Moğol baskını esnasında çok sevdiği Sitare’yi kaybediyor, sonrasında oğlu tutsak düşüyor. Yüreğindeki acıyla biçare artan Yunus, ilahi ve sonsuz aşkın peşinde bir arayış içerisine giriyor. Bu arayış içinde yolunun Hacı Bektaş-i Veli ve Tapduk Emre’yle kesişmesinin sonrasında nefsiyle mücadelesi başlıyor.

İskender Pala, Yunus Emre’nin yaşamını kaleme aldığı Od ile bir kere daha okuyucuların beğenisini topluyor. Kurgu ve gerçeğin çarpıcı biçimde harmanlandığı bu yapıt, edebiyat severlerin raflarında fazladan konumunu aldı. Sıra sizde! İskender Pala – Od PDF E-Kitap

Uykunuzu açacaklar Romanlar

Yapılan Yorumlar
İskender Pala – Od PDF E-Kitap için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar
Menüyü Kapat
Menü