Dokuzuncu Hariciye Koğuşu E-Kitap
5

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu E-Kitap

Tüm bilgiler
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy kullanılmış, ortalama: 5,00)
Loading...
  • Yazar Peyami Safa
  • Tür Kitaplar
  • Yayınevi Ötüken Neşriyat
  • Yıl 1996
  • Sayfa 112

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Hakkında

Peyami Safa‘nın önemli eserlerinden biri olan Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Türk Yayınında “insanın iç derinliklerinde ve labi­rentlerinde gezen ilk kitap” olması ve rahatsız bir insanı ve onun psikolojisini ele alması bakımından mühim bir yere sahiptir. Birçok incelemeci ve yazar yönünden Türk edebiyatında bir ilk kabul edilen eser, Tanpınar‘ın dile getirdiği gibi gibi, “Acının ve ıstırabın yegâne eseri” nicelik ve derinlik bakımından başka hiçbir yapıt olmasa dahi Türk romanının var olduğuna kanıt gösterilebilecek güçte bir yapıttır. Romanın küçük ana kahramanı, ayağındaki rahatsızlıktan kurtulabilmek için sonsuz doktora görünür ve en sonunda ferah bir ortamda, gerilimden ırak bir istirahat devresi geçirmesi gerektiğine inandırma edilir. Ancak, lüzum akrabaları olan bir Paşa’nın evinde misafir olduğu zamanda, gerekse kendi evi ve hastaneye gidiş gelişlerinde şuurunu sanki bir trajedi atmosferinde yoğurur. Peyami Safa‘nın çocukluk ve gençlik dönemlerinden ziyadesiyle izler taşıyan roman, hem umudu ve umutsuzluğu, üstelik sevinci ve felaketi tıpkı sayfalara sığdırabilmiş olması bakımından insanın benzersiz bir tarifini sunuyor. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu E-kitap indir seçeneği ile kitabı hemen bilgisayarınıza indirin ve okumaya başlayın.

Kitabın Önemi

Bu kitapta daha gencecik iken hayatının tümünü etkileyecek bir hastalığa yakalanmış olan bir delikanlının çektiği sıkıntılar, düştüğü zorluklar ve yakalandığı sevda tutkusunu anlatılar. Okuyucuyu sanki kendisine bağlayan bu kitabı Peyami Safa kadîm arkadaşı olan Nazım Hikmet Ran’a ithaf eder. Yazar, kitapta enfes betimlemeler ve psikolojik tahliller yapar.

  • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kitabından bir cümle:

“Görülecek, işitilecek, tadılacak, okunacak, yazılacak, yapılacak o kadar çok şey birikiyor ki, bundan sonra hayatımın bütün bunlara yetişmeyeceğinden korkuyorum.” Dokuzuncu Hariciye Koğuşu E-Kitap kitabını satın almak için linke tıklayalım lütfen.

Yapılan Yorumlar
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu E-Kitap için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar
Menüyü Kapat
Menü