Herman Melville – Moby Dick E-Kitap
5

Herman Melville – Moby Dick E-Kitap

Tüm bilgiler
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy kullanılmış, ortalama: 5,00)
Loading...
  • Yazar Herman Melville
  • Tür Kitaplar Roman
  • Yayınevi Yapı Kredi Yayınları
  • Çevirmen Sabahattin Eyüboğlu - Mina Urgan
  • Yıl 1851
  • Sayfa 740

Herman Melville – Moby Dick E-Kitap

Moby Dick Herman Menville ‘in 1851 senesinde yazdığı Moby Dick E-kitap, kült yazı aleminin en fazla okunan kitapları içinde bulunuyor. Kitap hem bahsettiği konu hem de denizcilik ile ilgili derinlemesine bilgileri içermesiyle öne çıkan bu şaheser, şimdiki edebiyat aleminin en güize kitaplarından birisidir. Yazarımızın denizde balina avlamak üstüne oluşturduğu konu ile başlayan romanımız, alelade bir denizcilik konusundan da öte kalbinde içten anlamlar taşıyan bir romana bürünüyor. Eserdeki ana karakterimiz denize yaşamına duyduğu sevginin ardı sıra dostluk, sevgi ve intikam gibi şeyleri de içinde barındıran harika bir roman, yaşama dair güçlü dersler de veriyor. Eski de kalmanın şimdiyi kötü etkileyeceğini  dile getiren bu başyapıt, okurların -sanki- yaşamlarını baştan düzenlemeye teşvik ediyor.

Moby Dick’in Peşinde Bir Yolculuk

Eserin ana kahramanlarından olan İsmail, tüm hayatını denize yaşamına adamış bir adam ve tek  yaşayan biri olarak kitapta yerini alıyor. Sanki karada hayat sürmek kendisine hiç iyi gelmiyor maalesef ve en kısa zamanda kendisini oraya ait olduğu yere, denizlere atmanın yollarını arıyor. Fakat bu sefer bir balina avclayan olarak gitmeyi düşünüyor.  İsmail, Pequod adında bir gemide buldukları iş amacıyla yola çıkıyorlar. Ancak gemimizin  kaptanının kim olduğu da bilinmiyor.

Bunları Bilmekte Fayda Var

Romanın yazarı Herman Melville, aynen kendisi gibi daha tanınmamış bir kitap yazarı ile Nathaniel Hawthone ile tanıştı ve ondan çok fazla etkilendi. Bunun üstüne onun yan tarafına taşındıve Moby Dick romanımızı da bu şekilde daha kısa zamanda yazdı. Yazarımız Moby Dick’i bu sebeple Nathaniel Hawthorne’a hediye ettiği de söylenenler arasında.

Başka bir yandan Moby Dick, genel bir işleyiş olduğu üzre ölümüne kadar hak ettiği değeri göremedi. Kitap, yirminci yüzyılın ilk başlarında dikkatleri üzerine çekti ve tüm edebiyat dünyasında en fazla okunan eserler içinde gösterilmeye aday oldu.

Yapılan Yorumlar
Herman Melville – Moby Dick E-Kitap için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar
Menüyü Kapat
Menü