Şule Yüksel Şenler Huzur Sokağı E-Kitap
4.6

Şule Yüksel Şenler Huzur Sokağı E-Kitap

Tüm bilgiler
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (10 oy kullanılmış, ortalama: 4,60)
Loading...
  • Yazar Şule Yüksel Şenler
  • Tür Kitaplar Roman
  • Yayınevi Timaş Yayınları
  • Yıl 2016
  • Sayfa 552

Gerçek Huzur İçin – Huzur Sokağı

Değerli yazar, Şule Yüksel Şenler‘in Huzur Sokağı, yüksel satışlara ulaşmış, her yaş grubundan ve her okurun soluk dahi almadan okuduğu her evin kitaplığında mütemadiyen yer alan, elden ele hediyelerin de göz bebeği olan, kitapçıların demirbaşı bir kitap olarak inanılmaz bir şöhrete ulaşmıştır. Birleşen yollar ismiyle beyaz perdeye aktarılan Huzur Sokağı bu filmle ile izleyenlerin çok büyük ilgisini çekmiştir. Hasretiyle yandığımız huzurlu bir yaşayışın, birçok detayla ufak bir semtte heykelleşmiş örneğidir Huzur Sokağı kitabı. Bu kitap özlenilen huzuru gönüllere nakşetmek yürek nameleriyle yazılmıştır adeta. Şule Yüksel Şenler Huzur Sokağı E-Kitap ile bilgisayarınızden ücretsiz okuyabilirsiniz.

Feyza ve Bilal

Duygusallıktan da öte dini ve içtimai bir çözülüşün tam ortasında kendisini korumaya çalışan Bilal, bozulmuş düzenin uç noktasında kendini kaybetmiş bir bayanın muhteşem geri dönüşünün gerçek ve ölümsüz hikayesi. Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz tek kitap diyebilirim. O kadar şahane bir tat veriyor ki insanın ruh alemin, kitabın ne zaman bittiğini bile hatırlayamıyorsunuz. Tiryakisi olacak, ondan çokça bahsedecek hatta rüyada bile bu etkiyi hissedeceksiniz. Dinin emirlerini göz kapaklarına indiren bir adamın, ona geç kalmış bir bayanla ve İslam’la bütünleşmiş bir anlatımın yürekte kocaman bir sızı bıraktığı Romandır Huzur sokağı.

Kitap ve yazar hakkında geniş bilgi

İlk kez yayınlandığı 1970’den bu yana tam 72 baskı yaptı ve tahminen 1.5 milyona yakın sattı. Aradan geçen 30 sene gibi uzun bir süre zarfında Huzur Sokağı, bir “kült roman” halini alırken, romanın bayan kahramanı Feyza gibi, yazarı Şule Yüksel Şenler’de, Türkiye’deki başörtülü kadınlar-kızlar için bir “sembol” oldu. İlk bilindik İslami roman olan Hekimoğlu İsmail’in “Minyeli Abdullah“dan üç sene sonra yayınlanan Huzur Sokağı, bir bayan yönünden kaleme alınan “ilk hidayet romanı” olması ve o senesinin Türkiye’sinde pek rastlanılmayan, tesettüre riayet eden ‘şık’ bir bayan kahramanı anlatması bakımından bir ‘ilk’ olma özelliğini yayınlayan. Romanın yazarı Şule Yüksel de, çağdaş bir görüntüden vazgeçerek tesettüre uyan ‘ilk’ bayan yazar. Kendi dönemini olduğu gibi ileri dönemlerin kadınlarını dahi, hem romanın kahramanı Feyza aracılığı ile, üstelik kendi tarzıyla büyüleyici Şule Yüksel Şenler, Anadolu kadınına yakıştırılan ‘örtü’nün eğitilmiş, aydın ve şehirli kadınlar yönünden dahi şuurlu bir şekilde tercih edilebileceğini gözler önüne serdi. Bugünkü Türkiye’nin birincil problemlerin biri olarak hâlâ gündemde olan itikat özgürlüğü/başörtüsü konusunu, genç bir bayanın yaşam sürdürdükleri çevresinde ilk kere cesurane açıklayan roman, sonrasında Yücel Çakmaklı yönünden ‘Birleşen Yollar’ adıyla filme alındı. Feyza’yı ünlü oyuncu Türkan Şoray’ın oynadığı yapımda da, roman gibi büyük alaka gördü.

 

Herkes okudu, okuyor

Piyasada 500’e yakın bilindik İslami roman olduğu durumda, Huzur Sokağı’nın senelik satım rakamı 15-20 bin seviyesinde. Minyeli Abdullah’ın yazarı Hekimoğlu İsmail’e göre, her iki romanda sahici olduğu, okur romanda kendini bulduğu için bu kadar çok satılıyor. Medya desteği sayesinde meydana gelen kültür kamuoyunun dışında olmasına, aradan geçen 30 yıla karşın Huzur Sokağı, çok satan bugünkü yazarlarına inat, hâlâ çok okunan, elden ele dolaşan kitaplar arasında yer almakta. İlk kere 1970 senesinde yayımlanan Huzur Sokağı’nı, altı yedi yıldan bu yana Timaş kitap şirketi basımı üstleniyor. Editör Osman Okçu’dan aldığımız bilgeye göre, mutlak bir bilgi olmamasına karşın kitabın satım rakamı tahminen 1 milyon seviyesinde. Romanın daha çok okur tavsiyesi üstüne alındığını bildiren Okçu, okur kitlesinin 15-25 yaş arası gençler ve zannedilenin tersine yalnızca tesettürlü genç kız ve kadınlardan değil, açılmış bayanlar ve erkeklerden oluştuğunu söylüyor.

 

‘Hidayet Romanları’ ve Huzur Sokağı

 

Genelde, çağdaş bir yaşam süren genç kızların, ‘inançlı’ genç bir erkeğin sayesinde İslam’la tanışarak kafasını örtmesini izah eden romanlar, “Hidayet romanları” olarak adlandırılıyor. Saf iyi ve arı kötü tiplerin dile getirildiği, sadece görünümlere dayalı sığ çatışmalar aktarıldığı ve anlatımsal basitliğe kaçıldığı için eleşterilen hidayet romanları, edebi bir tür olarak ‘önemsenmese’ dahi, sosyolojik olarak öneme alınması gereken romanlar.

 

Huzur Sokağı, piyasada bulunan hidayet romanlarından, kahramanları ve hususu bakımından değilse dahi, içeriği ve yaşananların olduğu yerlerin, ortamların aktarılması bakımından değişik bir yere sahip. ‘Hidayet romanları’ için bir şablon meydana getiren Huzur Sokağı, o dönemlerin Yeşilçam filmleri formatında bir romandır gerçekte. Ama ‘ilk’tir. Roman, varlıklı cemiyet kızı Feyza ile yakışıklı, dindar ve yoksul Bilal’in hikâyesini anlatır. Şımarık Feyza, Bilal’i ‘tavlacağı’ konusu ile ilgili dostlarıyla iddiaya girer ve Bilal’in dikkatini çekmeye çalışır. Ancak, avlanan o olur. Bilal’in İslami bilgisinden büyülenen Feyza’nın yalanı, yaş günü partisinde meydana menfaat. Bilal, Feyza’nın bizzat üstüne girdiği bahsi öğrenir ve Feyza’yla dikkatini keser. Bilal aracılığı ile başlayan İslami uyanış, Feyza’nın ruhunda devam etmektedir. Evlenir fakat, farklı dünyalara ilişkin olduklarını anladığı eşinden ayrılarak, kızı Hilal’i inancı tarafında yetiştirme çabası verir. ‘Zor’ fakat inancını yaşadığı ‘huzurlu’ bir yaşamı devam ettiren Feyza, kızı Hilal’i, Bilal’in hekim olan oğlu Nusret’le evlendirir. Roman bu mesut sonla biter.

 

SEMBOL İSİM Şule Yüksel

Tesettürüyle kamu alanında yaşama çabasının, yaşanan sürecin başlama noktası pozisyonundaki Huzur Sokağı’nın yazarı Şule Yüksel Şenler, 1938 Mersin doğumlu. Modern bir ailenin içerisinde yetişen fakat yüksek öğrenim yapamayan Şule Yüksel, 20’li yaşlarında, haftalık olarak yayınlanan bir bayan gazetesinde yazılar yazıyorken, ağabeyinden etkilenerek islami olaylarla ilgilenmeye başlar. Düşüncelerini gazeteye aktarmasıyla yönetim kadrosunun tepkisini alır ve işinden ayrılır. Başını kapattığı için “Sen çağdaş ve hoş bir genç kızsın, bu örtü de neyin nesi?” gibi reaksiyonlar almasına karşın, Şule Yüksel yazmaya devam eder ve konferans vermek hedefiyle bütün Türkiye’yi dolaşır. Yazı ve konuşmaları sebebiyle ile ilgili aniden çok dava açılan Şenler, 1971 senesinde Cumhurbaşkanı’na aşağılama suçundan mahkûm olur ve Bursa cezaevinde mahpus yatar. İlerlemiş yaşına ve rahatsızlığına karşın bayanlara yönelik Kadın Kimliği dergisini çıkaran ve çeşitli gazete ve dergilerde yazan Şule Yüksel, bir süredir yurtdışında yaşıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Benzer kitaplar
Menüyü Kapat
Menü