Report this app

Kitap Hakkında Bilgiler!

Yaban Kitap Açıklaması

Yaban
Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun en başarıya ulaşmış romanları içinde gösterilen Yaban, ilk kez 1932 senesinde okuyucuyla buluşuyor. Romanda süre aralığı olarak Birinci Dünya Savaşı’ndan Sakarya Meydan Muharebesi’nin sonuna kadar geçen süre seçiliyor.
Yaban, söz konusu dönemde köylerin ve köylülerin durumunu ele alarak kurtuluş mücadelesine değişik bir perspektiften bakmaya olanak sağlıyor. Yazar bununla beraber, yarattığı değişik statüdeki kişiliklerle aydın-köylü çatışmasını da başarıya ulaşmış bir halde kurguya ekliyor.
Anadolu’nun Bakış açısından Kurtuluş Savaşı Yılları
Yaban’da vakalar, cenk gazisi olan Ahmet Celal’in İstanbul’a dönememesi sebebiyle, Porsuk Çayı kıyısındaki bir köye yerleşmesiyle başlıyor. Ahmet Celal, romanda devrin aydınlarını yansıtan karakter olarak okur karşısına çıkıyor. Başkahraman, yedek subay olarak katılmış olduğu Birinci Dünya Savaşı’nda kolunu kaybediyor. Savaşın arkasından İstanbul’a dönmek istese de İngiliz işgalinde olan şehre dönemiyor. Komut eri Mehmet Ali’nin davetiyle Porsuk Çayı kıyısındaki köye geliyor.
Yazar buradan sonrasında aydın-köylü çatışmasını öne çıkarıyor. Kılık giysisinden üslubuna kadar köydeki herkesten değişik olan Ahmet Celal’in kendini kabul ettirmesi normal olarak ki kolay olmuyor. Bununla beraber kendisiyle bambaşka bir açıdan dünyaya bakan köylülere, kurtuluş mücadelesiyle ilgili fikirlerini anlatabilmesi de mümkün olmuyor. Tüm bunların içinde bir de Ahmet Celal’in yüreğine sevda düşüyor.
Yakup Kadri, Yaban adlı eseri ile ulusal savaşım yıllarındaki koşulların zorluğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Kitapta, söz konusu dönemde köylerdeki imkanların kısıtlılığının yanı sıra eğitimsizliğin ve cehaletin yol açmış olduğu problemler ile başa çıkmanın güçlüğü açık bir halde vurgulanıyor. Ek olarak eğitimsiz bir topluluk içine yerleştirilen aydın karakter ile vakalara ve durumlara iki yönlü bir görüş açısı sunuluyor.
En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Haiz Olun!
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban ile sizleri savaşım yıllarının Anadolu köylerine çağrı ediyor. Yazarın usta kalemiyle yazıya döktüğü yaratı, toplumsal bakış açısıyla devrin aydın-köylü çatışmasını ele alırken, Kurtuluş Savaşı’nın hangi koşullarda kazanıldığını gözler önüne seriyor. Türk edebiyatının en iyi eserleri içinde ilk sıralarda gösterilen bu romanı okumak için sepete ilave edin!
  Yaban PDF E-Kitap

Yaban PDF E-Kitap indir Bu Türü sevenler için bilhassa okunmasını tavsiye edebileceğimiz mükemmel bir kitap. Öteki eserlere bakmak için Pdf Kitap İndir linkinden birbirinden güzel kitap özetlerine bakabilirsiniz. ”Yaban PDF indir” Kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum olarak paylaşırsanız mutlu oluruz. Kitap isteklerinizi daima dikkate alıyoruz. Okumak ruhun oksijenidir!

Kitap Kategorileri

Ne okusam diye karar veremediniz mi?

Uykunuzu açacaklar Romanlar!

Kitabızı Hemen İndirin 🙂

Yaban (PDF olarak indir)

Yaban (Epud olarak indir)

Yaban (Word doc. olarak indir)

Facebook comments